Özdemir Asaf: Türk Şairinin Hayatı ve Eserleri

  • Ana Sayfa
  • Özdemir Asaf: Türk Şairinin Hayatı ve Eserleri
Özdemir Asaf: Türk Şairinin Hayatı ve Eserleri

Özdemir Asaf: Türk Şairinin Hayatı ve Eserleri

Doğum Tarihi: 11 Haziran 1923
Ölüm Tarihi: 28 Ocak 1981

Özdemir Asaf Kimdir?

Özdemir Asaf’ın hayat öyküsü, 11 Haziran 1923’te Ankara’da ikiz kardeşi Neire Özgönül Arun ile birlikte başlar. 7 yaşında iken babasını kaybeden Asaf, İstanbul’a taşınır. Soyadı kanununun çıkmasıyla annesi Arun soyadını seçer, ancak yazar “r” harfini söyleyemediği için Asaf soyadını benimser.

İlginizi çekebilir: https://edebiyatdedikodulari.com/r-harflerini-soyleyememesi-ile-bilinen-en-bilindik-kisi-kim/

İstanbul’da Fransız Erkek Lisesi’ne başlar ve ardından okulu kapanınca Galatasaray Lisesi’nde parasız yatılı olarak eğitimine devam eder. İlk ve orta öğrenimini Galatasaray Lisesi’nde tamamlar.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitimine başlayan Asaf, burada eşi Sabahat Selma Tezakın ile tanışır. Bir haksızlık nedeniyle İktisat Fakültesi’ne geçer, ancak üçüncü sınıfta Gazetecilik Enstitüsü’ne kaydolur ve buradan mezun olmadan ayrılır. Öğrencilik yıllarında şiirleri ve çevirileri edebiyat dergilerinde yayımlanan Asaf, Servet-i Fünun dergisinde ilk yazılarına imza atar. 1951’de kendi şiir kitaplarını bastığı Sanat Basımevi’ni kurar ve matbaa yaşamına adım atar. 1955’te de Yuvarlak Masa Yayınları’nı hayata geçirir.

Asaf’ın ilk eşi Sabahat Selma Tezakın’a yazdığı aşk mektubuyla bilinen yazarın bu evliliğinden Seda Arun adında bir kızı vardır. İkinci evliliğini fotoğraf eğitimi alan Yıldız Moran ile yapan Asaf’ın bu evliliğinden Olgun, Etkin ve Gün isimlerinde üç oğlu dünyaya gelir. Üçüncü aşkı Mevhibe Beyat için yazdığı “Lavinia” şiiriyle de tanınan Asaf, 1980’de beyin tümörü teşhisi alır ve 1981’de edebiyat dünyası onu kaybeder.

Özdemir Asaf’ın Edebi Kişiliği

Özdemir Asaf, soyut bir şiir anlayışını benimsemiştir. Şiirlerinde yaşadıklarını soyutlaştırarak çevresindeki olayları düşüncelerine yansıtmış, kendisiyle, toplumla ve çevresiyle çatışmıştır. Eserlerinde hayattan düşünce ve felsefeye, felsefeden de eşyaya ve hayata geçişleri başarıyla işlemiştir. Asaf’ın sözleri de şiirleri kadar etkileyicidir, özellikle aşk üzerine yazdığı sözlerle bilinen bir isimdir.

Türk şairleri arasında özgünlüğüyle tanınan Asaf, 1950 sonrasında ortaya koyduğu eserleriyle dikkat çeker. Şiirlerini serbest türde yazan Asaf, ölçü kullanımında da özgürdür. Genellikle hece ölçüsü tercih eder ve şiirlerinde kafiyeye pek önem vermez. Ölümünden sonra birçok taslağı kitaplaştırılarak basılmıştır.

Özdemir Asaf’ın Edebiyat Dünyasındaki Etkileri

Özdemir Asaf, Türk Edebiyatı’nın önde gelen isimlerinden etkilenmiştir. Onun eserlerindeki etkileri şu isimlerle sıralanabilir:

  • Yahya Kemal Beyatlı
  • Behçet Necatigil
  • Necip Fazıl Kısakürek
  • Edip Cansever

Özdemir Asaf’ın Eser Sayısı ve Şiirlerinin Özellikleri

Özdemir Asaf şiirlerinde özlem, aşk, yalnızlık, ölüm, ilişkiler, zaman, hayal kırıklıkları ve aldanmalar gibi temalar ön plana çıkar. Asaf’ın en güzel şiirleri aşk üzerine yazılmıştır ve duygu-düşünce yoğunluğu ile alay ve taşlamaya sıkça başvurur. Kedilere sıkça yer verdiği gözlemlerle şekillendirdiği şiirlerinde genellikle ikilikler ve dörtlükler kullanır. Kısa, sade ve net anlatımlarla dikkat çeker.

Özdemir Asaf Şiirleri

Lavinia Şiiri
Seni Saklayacağım Şiiri
Eskisi Kadar Özlemiyorum Seni Şiiri

Paylaş:

Yorum yap

E mail adresiniz yayınlanmayacaktır. *

İlginizi Çekebilir...
Tahirle Zühre Meselesi Şiiri Tahir olmak da ayıp değil Zühre…
loader