Nilgün Marmara Kimdir?

Nilgün Marmara Kimdir?

Nilgün Marmara Kimdir?

Nilgün Marmara Neden İntihar Etti?

Türk kadın şair Nilgün Marmara, eserlerinden daha çok intiharı ile konuşulmuştur. Genç yaşta hayatını kaybeden Nilgün Marmara, adını günlük yazıları ve şiirleri ile duyurmuştur. Endüstri mühendisi Kaan Önal ile evli olan Nilgün Marmara Balkan göçmenidir. İstanbul’da doğan ve eğitimini burada tamamlayan Marmara, Mısır konsolosluğunda memurluk ve çeşitli şirketlerde sekreterlik gibi görevlerde bulunduktan sonra iş dünyasından koptu.

1958 doğumlu olan Marmara Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirmiştir. Okuldan sonra Marmaris’te bulunan bir tatil köyünde çalışmaya başlayan Marmara, 1982 yılında endüstri mühendisi Kaan Önal ile evlenmiştir. 1987 yılında, henüz 29 yaşındayken yaşadığı evin balkonundan atlayarak intihar eden Nilgün Marmara, Metinler ve Daktilo Çekilmiş Şiirler adında iki şiir kitabına sahiptir. Kağıtlar, Defterler ve Kırmızı Kahverengi Defter adında üç adet günlüğü bulunan Nilgün Marmara aynı zamanda Sylvia Plath’ın Şairliğinin İntiharı Bağlamında Analizi adında bir incelemenin de yazarıdır.

Cemal Süreya’nın Zelda’sı Öldü

Cemal Süreya‘nın biricik Zelda’sı olan Nilgün Marmara, onun için çok önemli biriydi. Marmara’ya Zelda olarak seslenen Süreya, Marmara’nın ölümünün ardından 841. gün başlıklı eserinde onun için şöyle yazmıştı:

“Nilgün öldü. Beşinci kattaki evinden aşağı atarak canına kıymış, Ece Ayhan söyledi. Çok farklı bir insandı Zelda. Akşamları belli oluyor sonra kişilik; hatta beden değiştiriyor gibi gelirdi bana. Yüzü alarır, bakışlarına çok ama ürkütücü bir güzel katkıda bulundu. Çok da gençti. Sanırım bu hayvan değnek değmemişti. Dönüp bakışında bir acı da bulmak Nilgün’ün cephesinde. O zamanlar görememişim. Bugün ortaya çıkıyor.”

Cemal Süreya, Marmara’nın ölümünden sonra ona eserlerinde yer vermiştir.

Nilgün Marmara İntihar mı Etti Yoksa Öldürüldü mü?

Nilgün Marmara’nın intihar ettiği evi, bir zamanlar Mustafa Irgat, Ahmet Soysal, Tomris Uyar, Cemal Süreya, İlhan Berk ve Ece Ayhan gibi şairlerin toplaşma yeriydi. Büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Marmara, birçok erkeğin hayranlıkla baktığı bir kadındı. Manik depresyon teşhisi konulan Şair, tanıkların ifadesiyle kendisin beşinci kattaki evinin balkonundan aşağı atmıştır. Yere düşerken hiç çığlık atmayan Marmara, kendi kelimeleri ile kendisini şu şekilde ifade ediyordu:

“Yaslı yüreğimin utangaç itirafı,
Ben sizi sevmekten öldüm bayım.”

Eşi Şiir Yazdığını Bilmiyormuş

Gizli gizli şiirler yazan Marmara’nın eşi dahi bu durumdan haberdar değilmiş. Eşinin intiharından sonra; “Nilgün’ün şiir yazdığını bile bilmezdim. Bir kenarda pıtır pıtır bir şeyler yazardı. demiş. Belki de bu cümle Marmara’nın intiharının derinlerinde saklı. Aynı evi paylaşan, aynı yastığa baş koyan iki insanın birbirlerinin hobilerinden, tutkularından, sevdikleri şeylerden haberdar olmaması asıl mesele…

Sylvia Plath ve Nilgün Marmara

Mezuniyet tezinde 30 yaşında fırının gazını açarak intihar eden Sylvia Plath’i ele alan Nilgin Marmara, onun için şöyle söylemişti:

“Plath’ın narin, incinebilir ruhani varlığı ve her şeyin sürekli kirlenişinin iç karartıcı bir şekilde farkında oluşu, onu ölüme sürüklemiştir. Kadınların toplumsal bir hastalığın sonucu olan perişanlığının kurbanı olmuştur. Karmaşık düşünce yapısının yol açtığı gerilimin niteliği çözümsüzlük doğururken, yaşamının gerilimi sonsuza akar…

Şiirlerini köşkünün tamiratı sırasında konan tuğlalar, intiharınıysa tam bir başarısızlık olan bu evin tamamen yıkılması olarak görebiliriz.”

Boğaziçi’nde okuduğu yıllarda, derse girmedikleri zaman tünedikleri merdivenlere Umutsuzlar Merdiveni adını takan Nilgün Marmara, İngiliz Filolojisi derslerine girmez, bu basamaklarda garip bir kuş olarak tünermiş. Kendi yolunun sonunda kanatlanan, kendi içinde uçan Marmara, genç yaşta ardında hikayesi ve eserleri ile ölümsüzlüğü bırakmıştır.

Paylaş:

Yorum yap

E mail adresiniz yayınlanmayacaktır. *

İlginizi Çekebilir...
Yedi Güzel Adam Kimdir? Nasıl ki Yeşilçam’ın dört yapraklı yoncası…
loader