Bir Kalbe Kaç Kişi Sığar?

Bir Kalbe Kaç Kişi Sığar?

Bir Kalbe Kaç Kişi Sığar?

Masumiyet Müzesi Özeti

Müthiş bir aşk hikayesini anlatan Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk’un kaleminden dökülmüş bir romandır. 2008 yılında yayınlanan bu roman, 465 sayfadan oluşur. İstanbullu zengin çocuğu Kemal ile uzak ve yoksul akrabası Füsun’un hikayesinin anlatıldığı bu romana yakından bakalım.

İki Kadın, Bir Adam…

Zengin bir ailesi olan ve ailesinin şirketinde yöneticilik görevini üstlenen Kemal, hem genç hem de yakışıklıdır. Kemal, kendisi ile aynı çevreden olan Sibel ile nişanlıdır. Sibel, Fransa’da eğitim görmüş ve Kemal’i seven genç bir kadındır. Bir gün Kemal, nişanlısına çanta almak için sosyetenin tercih ettiği Şanzelize Butik’e gitmiştir. Butikte uzaktan akrabası olan 18 yaşındaki Füsun ile karşılaşan Kemal, deyim yerindeyse Füsun’a ilk görüşte aşık olmuştur. Çocukluk yıllarında birlikte zaman geçiren Kemal ve Füsun, aslında birbirlerini iyi tanıyorlardır. Füsun, güzellik yarışmasına girmek istemiştir ancak ailesi bu durumu hoş karşılamamıştır. Küçüklük buluşmalarından sonra bir daha hiç görüşmeyen bu ikili, yıllar sonra butikte karşılaşmıştır. Füsun, aynı zamanda üniversite sınavlarına hazırlanıyordu. Bunun öğrenen Kemal, Füsun’a matematik çalıştırmayı teklif etmiş, teklifi de kabul görmüştür. Bugünden sonra ikili buluşmaya başlamıştır. Aralarındaki yakınlaşma, şehvetli sevişmelere dönüşmüştür.

Füsun Gizli Aşk Olarak Kalacaktı

Kemal’in planına göre kendisi Sibel ile evlenecekti. Sibel hem kültürlü hem de aile geleneklerine bağlı bir kişiydi. Füsun ise gizli aşkı olarak kalacaktı. Bu nedenle nişan hazırlıklarına devam etti. Nişan gününde ise Füsun ile Merhamet adlı apartmanda buluştu. Kendi nişanında bile gözlerini Füsun’dan alamayan Kemal, ne yapıp edip Füsun ile dans etme imkanı bulmuştur. Füsun o kadar güzeldir ki tüm gözler onun üzerindedir. Öyle ki nişan töreninde şirketin genç müdürü Kenan ve yazar Orhan da bu güzellik ile defalarca kez dans etmek istemiş ancak reddedilmiştir. Nişanın ertesi günü ise üniversite sınavı vardır. Kemal ile Füsun, sınavdan sonra ayın apartmanda buluşmak için sözleşir.

Kemal’in Depresyonu Sonu Hazırladı

Ertesi gün Kemal, söz verdiği gibi Merhamet Apartmanına gider ancak Füsun gelmez. Daha sonraki günlerde de Kemal, Füsun gelir umuduyla defalarca kez buluşma noktasında beklemiştir. Füsun’dan kalan eşyalarla avunan Kemal, dayanamamış ve Füsun’un evine gitmiştir ancak evin boş olduğunu görmüştür. Bu durum, Kemal’in depresyona girmesine neden olmuştur. Türkiye’de evlenmeden birlikte yaşamak hoş görülmese de depresyonda olan Kemal, Sibel’in ailesinin yalısına taşınmıştır. Bu dönemde de gününü Füsun’un eşyalarına sarılarak geçiren Kemal, hem kendisine olan inancını kaybetmiş hem de Sibel’in inancını kaybettirmiştir. Depresyon devam ederken Sibel, Kemal’i terk eder.

Ve Kemal Füsun’un İzini Bulur

Sibel’in kendisini terk etmesinden sonra Füsun’un izini arayan Kemal, sonunda büyük aşkının izini bulur. Ancak Füsun’un evli olduğunu öğrenir. Yine de onunla evlenmek ister. Füsun’un annesi, damadını sevmediği için bu aşkı destekler. Füsun’un kalbini tekrar kazanmak için aile dostları olarak Çukurcuma’da Füsun’un hem ailesi hem de eşiyle birlikte yaşadığı eve gider ve 8 yıl boyunca onlarla birlikte yaşar. Füsun ise babasının vefatının ardından Kemal ile evlenmeyi kabul eder. İkili, yurt dışı planları yapar ve bu hayali gerçekleştirmek için yola koyulur. Kemal, her şey güzel olacak diye beklerken beklenmedik bir şey olur. Füsun, kendi kullandığı arabayı intihar edercesine hızlı sürer ve ikili kaza yapar. Kazada Füsun hayatını kaybeder. Kemal ise Füsun’un Merhamet Apartmanında Füsun’a ait biriktirdiği eşyaları müzeye çevirmeye karar verir. Bu aşkın ölümsüz olması içinse yazar Orhan Pamuk’a başvurur. Bu aşk, artık hafızalarda değil, aynı zamanda kağıtlara da kazınır.

Masumiyet Müzesi, halen İstanbul’da aktif olan bir müzedir. Kitabın ilerleyen sayfalarında, müze için giriş bileti de bulunur.

İlginizi Çekebilir: Hüzünlü Bir Aşk Hikayesini Anlatan Kitap “Kürk Mantolu Modanna”

Paylaş:

Yorumlar “Bir Kalbe Kaç Kişi Sığar?

Yorum yap

E mail adresiniz yayınlanmayacaktır. *

İlginizi Çekebilir...
Garipçiler Kimlerdir ve Özellikleri Nelerdir? Edebiyatta önemli bir yere sahip…
loader