Yanlış Batılılaşmanın Hazin Sonu: Yaprak Dökümü

  • Ana Sayfa
  • Yanlış Batılılaşmanın Hazin Sonu: Yaprak Dökümü
Yanlış Batılılaşmanın Hazin Sonu: Yaprak Dökümü

Yanlış Batılılaşmanın Hazin Sonu: Yaprak Dökümü

Reşat Nuri Güntekin Yaprak Dökümü Romanı Özeti

Yanlış batılılaşma, modernleşme adı altında değerlerin getirilmesi, eski toprak ile yeni toprak arasındaki çatışma… Yaprak Dökümü, Türk toplumunun sosyal değişim ile yitirilen değerlerin Ali Rıza Bey adlı karakter üzerinden yansıtılmasıdır. Özetleme anlatım teknikleri ile yazılan bu roman, Reşat Nuri Güntekin tarafından kaleme alınmıştır. Gösterme, anlatma, iç konuşma ve diyaloga dayanan bu romanda kullanılan dil okuyucuyu sürükleyici bir serüvene davet ediyor.

Büyükşehir’e Gelirken Kurulan Büyük Hayaller

Trabzon’dan ayrılarak İstanbul’a gelen Ali Rıza Bey ve ailesi, çekirdek ve mutlu bir aileydi. Ali Rıza Bey, İstanbul’a geldikten sonra bir şirkette çalışmaya başlamış ancak bu şirkette ahlak anlayışına aykırı durumlarla karşılaştığı için şirketinden ayrılmıştı. Şirketinden ayrıldıktan sonra işsiz kalan Ali Rıza Bey, aile geçimini sağlayamaz olmuştu. Bu nedenle ailenin geçimini oğul Şevket yüklenmişti.

Çalıştığı kurumda tanıştığı Ferhunde ile evlenen Şevket, Ferhunde’nin ailesiyle birlikte yaşamasını sağlamıştı. Yanlış batılılaşmanın kurbanı olan Ferhunde, ailenin yaşam tarzını yavaş ve kökten bir şekilde değiştiriyordu.

Bir Kişi Bir Ailenin Kaderini Belirliyor

Ailenin en büyük kızı olan Fikret, Ferhunde’nin ailenin yaşam tarzını değiştirmesine tepki gösteriyordu. Bu tepkisini evlenerek Adapazarı’na yerleşmesiyle somutlaştırmıştı. Yanlış batılılaşma ve toplumsal değerlerin getirilmesi ile sürüklenen ailenin diğer kızları, fuzuli harcamalar yapıyordu. Bu durum, ailenin tüm yükünü yüklenen Şevket’in çalıştığı bankadan kasasından gizlice para almasına sebep olmuştu. Hırsızlık yaptığı anlaşılan Şevket’in hapse düşmesi ise kaçınılmaz olmuştu.

Bu olay üzerine Ferhunde evi terk etmiş ve aile yine baş başa kalmıştı. Çok geçmeden ailenin en büyük ikinci kızı olan Necla, kardeşi olan Leyla’nın nişanlısı ile evlenerek Suriye’ye kaçmıştı. Bu olay üzerine Leyla, bir süre boyunca psikolojik rahatsızlıklar yaşamış, akabinde ise zengin bir avukat ile nikahsız bir şekilde yaşamaya başlamıştı. Bu olay, Ali Rıza Bey’in ahlaki değerlerine karşıydı. Kızı Leyla’yı evinden kovan Ali Rıza Bey, çok geçmeden felç geçirmişti. Bu olay sonrasında Ali Rıza Bey, evden kovmuş olduğu kızı Leyla’nın yanında yaşamaya başlamıştı.

Kızının biri Suriye’de, oğlu ise hapiste olan Ali Rıza Bey, Türk toplumunun batılılaşma sürecinde yaptığı yanlışların en büyük kurbanı ve şahidi olmuştu. Roman burada bitmişti belki ama Ferhunde’ler, Necla’lar ve Leyla’lar hala aramızda yaşamaya devam ediyor.

Yaprak Dökümü Romanı Hakkında Merak Edilenler

Yaprak Dökümü kitabı 160 sayfadır.
Yaprak Dökümü kitabı, 1930’lu yıllarda ki modernleşme sürecinde Türk toplumunda yaşanan sosyal değişimin toplumsal değerleri nasıl olumsuz etkilediğini anlatıyor.
Yaprak Dökümü, sosyal bir romandır. Bu roman, psikolojik kurgu ile yazılmıştır.
Yaprak dökümünün en sonunda, yanlış batılılaşma anlayışının olumsuz getirilerinden dolayı Şevket, çalıştığı bankanın kasasından para çalar. Bu durumun anlaşılmasından sonra Şevket hapse girer. Necla ise, kardeşi Leyla’nın nişanlısı ile evlenir. Evlilik sonrası ikili Suriye’ye kaçar. Leyla ise bu süreçten sonra zengin bir avukat ile nikahsız bir şekilde yaşar. Bu olay üzerine Ali Rıza Bey, Leyla’yı evden kovar. Yaşananların yükünü kaldıramayan Ali Rıza Bey felç geçirir ve Leyla’ya mahkum olur. Ali Rıza Bey’in felç geçirmesinden sonra Leyla’nın evinde yaşamaya başlamasıyla kitap biter.
Yaprak Dökümü, üçüncü tekil şahıs ağzından anlatılmıştır.
Yaprak Dökümü’nde meydana gelen olaylar İkinci Meşrutiyet ve Birinci Dünya Savaşı sonrasında başlar. Roman ise 1930 yılında yazılmıştır.
Yaprak Dökümü, realizim edebi akımına mensup bir romandır.
Hayır, Yaprak Dökümü kurgusal bir romandır.
Paylaş:

Yorum yap

E mail adresiniz yayınlanmayacaktır. *

İlginizi Çekebilir...
Edebiyatın büyülü dünyasında dolaşmak, bir kitabın sayfalarını çevirirken farklı zamanlara…
loader