Nazi Almanyasının Yok Ettiği Bir Yıldız: Stefan Zweig

  • Ana Sayfa
  • Nazi Almanyasının Yok Ettiği Bir Yıldız: Stefan Zweig
Stefan Zweig

Nazi Almanyasının Yok Ettiği Bir Yıldız: Stefan Zweig

Stefan Zweig Kimdir?

Biyografi yazarı, gazeteci, oyun yazarı ve romancı olan Stefan Zweig, Avustralyalıdır. 1920’lerden 30’lara kadar edebi kariyerinin en üst noktasında bulunan Stefan Zweig, iki Dünya Savaşı arasında vermiş olduğu önemli eserler ile bilinir. Kendileriyle Savaşanlar, Bir Kadının 24 Saati,  Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Amuk Koşucusu, Satranç gibi tüm dünyada bilinen eserlere imza atan yazar, 1881 yılında Viyana‘da hayata gözlerini açmıştır. Zengin bir tekstil üreticisinin oğlu olarak hayata gelen Stefan Zweig, üniversite yıllarında makaleleri ve şiirleri ile ne kadar başarılı olduğunu tüm ailesine gösterdi ve bu sayede aile şirketinde çalışmaktan muaf tutuldu.

Savaşın Rüzgarı Stefan Zweig’i Sürükledi

Birinci Dünya Savaşı’nda Avusturya arşivlerinde görevli olarak çalışan Stefan Zweig, savaşın dehşetini birebir olarak yaşadı. Savaşın dehşet verici yanından duyumsadıkları ile Yeremya adında bir drama yazan yazar, eserlerinde pasifist bir pozisyon benimsedi. Daha sonra eserlerinde intihar, fuhuş ve kumar gibi konularda da eserler veren yazar, Hitler’in iktidara yükselmesi ile büyük bir buhrana girdi. Çünkü Stefan Zweig’in kitapları Almanya’da yasaklandı. Faşizmin yükseldiği o günlerde yazar, ikinci evliliğini yaptı. Eşiyle birlikte İngiliz vatandaşı oldu. Ancak yine de büyük bir rahatsızlık hissediyordu.

Karamsarlık Onu Ölüme Sürükledi

1942 yılında eşiyle birlikte aşırı dozda barbitürat alan Stefan Zweig, hayata gözlerini yumdu. Ardında bir intihar notu bırakan Stefan Zweig, mektubunda dünyayı terk etme kararı aldığını açıklamıştı. Hayat ne gariptir ki Zweig’in intiharından 3 yıl sora, rüzgarın tersine dönmesi ile birlikte Hitler’de saklandığı yerde kendini vurarak intihar etmiştir. Tıpkı Zweig’in eşiyle birlikte intihar etmesi gibi Hitler de eşi Eva Braun ile siyanür alarak intihar etti. Ölümünün öncesinde verdiği talimatlar neticesinde, aynı gün cesetlerinin üzerine benzin dökülerek ateşe verildi.

Stefan Zweig Hakkında Merak Edilenler

Dünyanın en ünlü yazarlarından biri olan Stefan Zweig; şair, tiyatro yazarı, roman ve öykü yazarıydı. Biyografi alanında da önemli eserler koyan Stefan Zweig, Freud’un etkisi ile psikolojik alanda birçok kitaba imza atmıştır. Varlıklı bir ailenin çocuğu olan Stefan Zweig, küçük yaşlardan itibaren edebiyat ve kültür alanında çeşitli eğitimler aldı. Yunanca, Latince, İtalyanca, Fransızca ve İngilizce dillerini bilen Stefan Zweig, felsefe eğitimi de aldı. Yahudi kökenli olduğu için büyük zorbalıklara maruz kalanlar Stefan Zweig, Avrupa’nın düşünsel birliği için ağırlığını ortaya koyarak çeşitli konferanslar ve makalelere imza attı. Yaşamı boyunca pasifist olarak kalan yazar, bir dönem intihar, zina, fuhuş ve kumar konularına da ağırlık verdi.
Stefan Zweig, kitaplarını genellikle İngilizce olarak yazardı.
Stefan Zweig, Yahudi’dir ve Tevrat’a inanır.
Stefan Zweig, Brezilya’da intihar ederek ölmüştür.
Nazi baskısına dayanamayan Stefan Zweig, eşi ile birlikte intihar etmiştir. İntihar etmeden önce Nazi Almanya’sının dayatmalarının sonsuza kadar süreceğini ve faişzmin sürekliliğinden duyduğu karamsarlığı dile getirmiştir.
Stefan Zweig’in evi Avusturya’nın Salzburg bölgesindedir. Yazar, bir dönem Brezilya ve Londra’da da yaşamıştır.
Biyografi, roman, öykü ve tiyatro yazarı Stefan Zweig, ömrü boyunca 597 esere hayat vermiş veya katkıda bulunmuştur.
Cemitério Municipal de Petrópolis, Petropolis, Rio de Janeiro, Brezilya’dadır.
Stefan Zweig; Yunanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve Latince olmak üzere toplamda 5 dil biliyordu.

Paylaş:

Yorum yap

E mail adresiniz yayınlanmayacaktır. *

İlginizi Çekebilir...
Çizgili Pijamalı Çocuk Özeti Bruno, ailesiyle birlikte Berlin’de yaşayan dokuz…
loader