İnsan Olarak Uyuyup Böcek Olarak Uyanmak mı?

  • Ana Sayfa
  • İnsan Olarak Uyuyup Böcek Olarak Uyanmak mı?
İnsan Olarak Uyuyup Böcek Olarak Uyanmak mı?

İnsan Olarak Uyuyup Böcek Olarak Uyanmak mı?

Franz Kafka Dönüşüm Kitabı Özeti

Franz Kafka tarafından kaleme alınan Dönüşüm kitabı edebiyat klasikleri arasında yer alır. Kendine has bir yere sahip olan bu kitap pazarlamacı olan Gregor Samsa’nın bir sabah böceğe dönüşmesini anlatır. Kitabın özetine gelin birlikte bakalım.

Ve Bir Sabah Böcek Olarak Uyanırsın

Pazarlamacı olarak hayatını idame ettiren Gregor Samsa, bir sabah böceğe dönüşmüş olarak uyanır. Bu duruma çok şaşıran Samsa, içinde bulunduğu durumun her ne kadar farkında olsa da işe geç kaldığını anlar. İşe gitmek için planlar yapmaya başlayan Samsa, sırtüstü uyandığı için tekrar ayaklarının üzerinde toparlanmakta zorlanır. Annesi, Samsa’yı uyandırmak için seslense de annesini geçiştirir. Kendi kafasında geç kalması için çeşitli bahaneler üretse de bir müddet sonra iş yerinin müdürü kapıyı çalar. Müdürün geldiğini duyan Gregor, kendisini yataktan atması ile birlikte yeniden sırtının üstüne yere düşer. Yeni vücuduna alışamayan Gregor, kapının ardından iş yeri müdürüne seslenir ancak konuşmaları bir böcek sesi olarak karşı taraftan duyulur. Yeni vücudunun zorluklarıyla kapıya kadar zar zor yetişen Gregor, ağzı ile kapının anahtarını çevirmeyi başarır ve kapıyı açıp vücudunun yarısını dışarda bulunan ailesini ve müdürüne gösterir.

Bütün Ailesi Ondan Korkar

Grego’yu o halde gören iş yeri müdürü hemen kaçar. Gregor’un babası ise müdürün kaçarken unuttuğu bastonuyla onu tekrar içeri sokmak için korkutur. Derdini anlatamayan Gregor, mecburi olarak tekrar odasına döner. Ancak bir problem vardır. Vücudunun yarısını kapıdan çıkaran Gregor, tekrar içeri giremiyordur. Bunun sonucunda babası Gregor’a bir tekme atar ve Gregor da odasının içerisinde yuvarlanarak tekrar döner. Gregor yaralanmıştır. Babası Samsa, odayı dışarıdan kilitler.  Yaralı ve yorgun haldeki Gregor uyuyakalır. Uyandığında ise çoktan akşam olmuştur ve kapısının girişinde içerisinde ekmek doğranan bir süt kasesi vardır. İnsanken çok sevdiği sütü artık sevmeyen Gregor’un damak zevki de farklılaşmıştır. Kardeşi Grete odaya girdiğinde kendisini kanepenin altına saklayan Gregor çok acıkmıştır. Kardeş Grete, abisinin sütü yemediğini gördüğü zaman önceki günlerden kalan ve bozulmaya başlamış olan yiyecekler ve taze yiyeceklerden bir karışım hazırlar ve odaya koyar. Gregor, taze yiyeceklerin dışında bulunan bozulmuş yiyecekleri yemeye başlar. Bu olaydan sonra kardeş Grete, Gregor ile ilgilenir ancak zavallı Gregor’un anne ve babası onu görmek istemez.

Anne Yüreği Dayanamıyor

Gregor’un annesi, Gregor’un böceğe dönüşmesinden tam 14 gün sonra olduğunu görmek istese de evde bulunanlar buna izin vermez. Gregor’un kardeşi Grete, onun oda içerisinde daha rahat hareket edebilmesi için kullanamayacağı eşyaları kaldırmak ister. Evin hizmetçisi de onun bu halinden rahatsız olduğu için gitmek ister. Annesini korkutmak istemeyen Gregor, annesi ve kız kardeşi odaya girdiği zaman saklanır. Gregor, eşyaların kaldırılacak olmasından hiç hoşlanmaz çünkü; bu eşyalar onu hayata tutunduran yegane şeylerdir. Konuşamadığı için sadece duvara tırmanıp kendi elleriyle yapmış olduğu ahşap çerçeveyi almalarını engellemeye çalışır. Gregor’un yerini fark eden annesi korkudan bayılır. Kardeşi de bu hareketi yüzünden Gregor’a kızar ve annesini odadan çıkarır. Gregor, annesini ayıltabilmek için onların peşinden gider ancak Grete elinden düşürdüğü ilaç şişesi yerde dağılınca Gregor’un yüzü yaralanır. Suçluluk duygusu ile tüm vücudu kaplanan Gregor, salonda gezmeye başlar. Tavanda asılı dururken yemek masasının üzerine düşen bu zavallı adam babasının eve gelmesiyle büyük bir kabus yaşar. Gregor’un babası Samsa, Gregor’u cezalandırma amacıyla elindeki elmaları ona fırlatır. Bu elmalardan biri maalesef Gregor’un sırtına saplanır. Bu elmanın çıkarılması Gregor’un sağlığını tehlikeye atacağı için hiç kimse onu çıkarmaz ve Gregor bir elma ile birlikte yaşamaya başlar.

Aile Geçim Sıkıntısına Düşer

Evin geçimini sağlamak için kardeş Grete ve baba Samsa işe girmek durumunda kalır. Günler bu şekilde geçtikçe kardeşi Gregor’un bakımını aksatmaya başlar. Ailenin kendi arasındaki konuşmaları odadan dinleyerek öğrenen Gregor, kendisini suçlamaya başlar. Aile, geçim sıkıntısı çektiği için evlerine yeni kiracılar alır. Kiracılar, Gregor’u fartk ettiklerinde baba Samsa ile tartışarak kira sözleşmesini iptal eder. Bu duruma sinirlenen Grete, Gregor’dan kurtulmak zorunda olduklarını ailesine ifade eder. Sırtına saplanan elma sebebiyle vücudunun büyük bir bölümü iltihap kaplanan Gregor, yaşadığı dönüşüm ile kendi odasında düşüncelere dalar. Tüm yaşananlara rağmen ailesini çok seven Gregor, gözlerini kapatır ve hayata gözlerini yumar.

Temizlikçinin Verdiği Mutlu(!) Haber

Gregor’un cansız bedeni odada dururken ertesi gün eve gelen gündelikçi kadın ya her ne kadar yasak olsa da Gregor’un odasına girip yerde hareketsiz yatan bu zavallı böceği gıdıklar. Gregor’un öldüğünü fark eden hizmetçi, bu müjdeyi evdeki diğer sakinlere verir. Gregor’dan kurtulma olayını temizlikçi yaptığı için tüm ailenin için ferahlar ve o gün tüm aile şehir dışına gezmek için giderler. Bu hikaye de böylelikle sona erer.

Sizce kim haklı?

Sadece dış görünüşü nedeniyle ailesinden deyim yerindeyse aforoz edilen Gregor mu yoksa bu olay nedeniyle geçim sıkıntısına düşen ve deyim yerindeyse yılan aile mi?

İlginizi Çekebilir: Sosyalizmin Eleştirisini Hayvanlardan Dinleyin

Paylaş:

Yorum yap

E mail adresiniz yayınlanmayacaktır. *

İlginizi Çekebilir...
Franz Kafka Milena'ya Mektuplar Neyi Anlatıyor? Franz Kafka tarafından kaleme…
loader