Hem Hafif Hem Lezzetli: Latte Tarifi

  • Ana Sayfa
  • Hem Hafif Hem Lezzetli: Latte Tarifi
Hem Hafif Hem Lezzetli: Latte Tarifi

Hem Hafif Hem Lezzetli: Latte Tarifi

En Güzel Latte Nasıl Yapılır?

Sıcağı ayrı güzel, soğuğu ayrı güzel. Her mevsim deneyebileceğiniz efsane bir latte tarifi ile karşınızdayız. Ayaklarınızı uzatıp film keyfi yaparken, ev işlerinden kendinize vakit ayırıp arkadaşlarınızla hoş sohbet ederken veya home ofis çalışırken sizi sakinleştirecek ve gün içinde kaybettiğiniz enerjiyi tekrar kazanmanızı sağlayacak çok mu çok lezzetli lattenin tarifine geçmeden önce inceliklerine bakalım.

Latte Nasıl Bir Kahve?

Orijinal adı caffe latte olan ve ülkemizde daha çok latte olarak anılan bu efsane içecek, espresso bazlıdır. Eğer evinizde moka potunuz veya espresso makineniz varsa latteyi hazırlamak çok daha kolay olacaktır. Evinde makinesi olmayanlar da alternatif granül kahveleri değerlendirerek french press yardımıyla çok sevdiği latteyi hazırlayabilir. French press, herkesin satın alabileceği ve manuel olarak demlemenin yapılabildiği bir kahve aracıdır.

Latte Hazırlamanın Püf Noktası

Lattenizi hazırlarken kullanacağınız sütü iyice köpürtmeniz kahvenin keyfini katbekat arttıracaktır. Latte tarifi için kullanacağınız malzemeler;

  • Süt köpürtücü veya French press
  • 1 su bardağı süt
  • 1 shot espresso

Espresso tadını yoğun olarak almak isteyenler 2 shot ya da 1 shot espresso ve 1 tatlı kaşığı granül kahve kullanılabilir.

Hadi Başlayalım!

Caffe lattenizi hazırlamak için öncelikle 1 su bardağı sütü güzelce ısıtmalısınız. Diğer yandan espressonunuzu hazırlamaya başlayabilirsiniz. Evde espresso yapamayacaksanız granül kahveyi sıcak suda çözdürebilir veya french presste kahvenizi demleyebilirsiniz.

Isınan sütü, süt köpürtücü veya french press yardımıyla iyice köpürtmelisiniz. Süt, koyu bir kıvam alana kadar köpürtme işlemine devam etmelisiniz. Köpük, istediğiniz kıvamı aldıktan sonra bol köpüklü sütü, hazırladığınız kahve karışımının üzerine yavaş yavaş dökmelisiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey; önce sütün, daha sonra süt köpüğünün aktarılmasıdır. Süt köpüğünü sona bırakarak hem lezzet hem de görsel açıdan doyurucu bir latte hazırlamış olursunuz.

Peki Ya Soğuk Latte Sevenler?

Kış aylarında sıcak, yaz aylarında ise daha çok soğuk latte tüketiliyor. Durum böyle olunca da soğuk latte tarifini vermeden geçmek olmaz.

Soğuk latte için aynı malzemeleri kullanabilirsiniz. Bunun için önce kahvenizi demleyin, ardından ılıması için köşeye bırakın. Daha sonra dolaptan çıkardığınız 1 bardak soğuk sütü, süt köpürtücü veya French press vasıtasıyla köpürtün. Diğer yandan ılıyan kahvenizin içine buz küpleri atın. Son aşama olarak da önce süt, sonra süt köpüğü olacak şekilde hazırladığınız köpüklü sütü buzlu kahvenizin içine dökün.

Katman Katman Renkli Latte için

Eğer lattenizin çok daha albenili olmasını istiyorsanız cam bir bardağa dikkatlice aldığınız süt ve süt köpüğünü aktarın. Bir yemek kaşığını bombeli kısmı aşağıda gelecek şekilde süt bardağının üzerinde tutun. Hazırladığınız kahve karışımını dikkatli bir şekilde sütün üzerine aktarın. Bu sayede katmanlı ve görsel açıdan çok daha zengin bir latte oluşturabilirsiniz.

Afiyet olsun!

Paylaş:

Yorum yap

E mail adresiniz yayınlanmayacaktır. *

İlginizi Çekebilir...
Filtre Kahve Sevenler Candır Muhteşem bir filtre kahve tarifi ile…
loader