Birbirinden Nefis Filtre Kahve Tarifleri

  • Ana Sayfa
  • Birbirinden Nefis Filtre Kahve Tarifleri
Birbirinden Nefis Filtre Kahve Tarifleri

Birbirinden Nefis Filtre Kahve Tarifleri

Filtre Kahve Sevenler Candır

Muhteşem bir filtre kahve tarifi ile yanınızdayız. Dünyanın her yerinde yüksek ölçekte tüketilen filtre kahve, keşfedildiği günden bugüne her geçen gün daha fazla daha geniş bir kitle tarafından tüketiliyor. 600 yıl önce hayatımıza giren kahve ilk olarak Habeşistan‘da üretilmiştir. İstanbul’dan Avrupa’yı etkisini alarak gelişimini sürdüren kahve, sabah kahvaltılarından akşam üstü saatlerine kadar günün her anında beklentilerinizi tam olarak karşılıyor.

Filtre Kahve Neyle Hazırlanır?

Filtre kahve hazırlamak için tercihiniz filtre kahve makinesi olabilir. Eğer filtre kahve almak için yeterli bütçeniz yoksa ve bu işlemi manuel olarak gerçekleştirmek istiyorsanız french pressi tercih edebilirsiniz. Her iki kahve demleme yönteminde de en doğru sonuçları almak istiyorsanız kahve çekirdeklerinin taze kavrulmuş olmasına özen göstermeniz gereklidir. Kahvelerin iyi koşullarda saklanmış olması ve doğru oranda üretilmiş olması da önemli olan noktalardan bir diğeridir.

Hadi Başlayalım!

Kahve makinesi olmadan bir filtre kahvenizi demlemek istiyorsanız ilk olarak suyu kaynatmanız gereklidir. Suyunuzu ocak veya kettle vasıtasıyla kaynatabilirsiniz. Direkt olarak kaynamış olan suyu kahve hazırlamada kullanmamalısınız. Hazırladığınız suyun 90°’ye düşmesi için 2 dakika boyunca ağzını açık bir şekilde bekletmeniz gereklidir. Filtre kahve hazırlamanın bir diğer püf noktası ise kahve ve su oranını doğru bir şekilde belirlemektir. Bir fincan kahve için 1,5 tatlı kaşığı kahve eklemeniz yeterlidir. Bu iki lezzeti buluşturarak benzersiz bir filtre kahve hazırlamak istiyorsanız kahvenize suyu boca etmemeniz gereklidir.

Filtre Kahve Hazırlama Yöntemleri

1.5 tatlı kaşığı kahve eklemiş olduğunuz French press‘in üzerine kaynatıp beklettiğiniz suyu yavaş yavaş eklemeniz gereklidir. Püf noktası olarak kahvenin üzerinde köpüklerin oluşmaması verilebilir. Eğer kahvenizin üzerinde köpükler oluşuyorsa on saniye bekledikten sonra suyu eklemeye devam etmelisiniz. Kahvenizin demlenmesi için 4 dakika yeterlidir. Dördüncü dakikanın sonunda french press’in pistonunu tamamen aşağı indirebilirsiniz. Piston aşağı indirirken yavaşça hareket etmeyi unutmamalısınız. Filtre kahve demlemede tercih edebileceğiniz farklı demleme yöntemleri de vardır. Gelin, bu yöntemlere hep birlikte bakalım:

French Press ile Filtre Kahve Hazırlama

Yukarıda French press ile kahve hazırlama yöntemini anlatmıştık ancak burada da özet geçelim. French press’in içine öğütülmüş kahve ve sıcak duyu koyduktan sonra 4 dakika kahvenin demlenmesini beklemelisiniz. Bekledikten sonra French press’in pistonunu aşağıda doğru indirip kahvenizi bardağa alabilirsiniz.

Filtre Kahve Makinesi ile Filtre Kahve Hazırlama

Filtre kahve makinesi ile filtre kahve hazırlama oldukça basittir. Bu sistemde sizin bir şey demlemenize gerek kalmaz. Genel olarak makinelerde ısınan su, kahvenin üzerine akarak kahvenin otomatik olarak demlenmesine yardımcı olur. Sizin tek yapmanız gereken ilgili haznelere kahve ve su koymak olacaktır.

Makine ve French Press Olmadan Kahve Hazırlama

French press ve kahve makinesi olmadan da filtre kahvenizi hazırlayabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzeme ise filtre torbalarıdır. Bu yöntem için öğütülen kahvenin ilk olarak kahve filtresine yerleştirilmesi gereklidir. Daha sonra filtre torbasını fincanın içine koymalı, daha sonra ise kaynatıp beklettiğiniz suyu yavaşça torbanın üzerine dökmeniz gereklidir. 4 dakika sonra kahveniz demlenmiş bir şekilde içime hazır olacaktır.

Cezvede Filtre Kahve Hazırlama

Filtre kahvenizi cezvenin içinde de hazırlayabilirsiniz. Cezvenin içine eklediğiniz suyu tam kaynatmayın. Kaynamadan bir tık önce ocağın altını kısın. Ardından filtre kahve eklemesi yapın. Kahvenin demlenmesi için 4-5 dakika beklemenize gerek yoktur. Cezvede filtre kahve yapımında 15 saniye kahveyi karıştırmak yeterlidir.

Afiyet olsun!

Paylaş:

Yorum yap

E mail adresiniz yayınlanmayacaktır. *

İlginizi Çekebilir...
Tiyatro Nedir? Daha önce hiç hayatın bir sahne, sizin de…
loader