Bir Hukuk Öğrencisinin Çifte Cinayeti: Suç ve Ceza

  • Ana Sayfa
  • Bir Hukuk Öğrencisinin Çifte Cinayeti: Suç ve Ceza
Bir Hukuk Öğrencisinin Çifte Cinayeti: Suç ve Ceza

Bir Hukuk Öğrencisinin Çifte Cinayeti: Suç ve Ceza

Suç ve Ceza Romanı Özeti

1866 yılında yayınlanan Suç ve Ceza, Dostoyevski’nin en ünlü eserleri arasındadır. Rodion Romanoviç adlı ana karakterin etrafında dönen bu kitap, ana karakterin yaşadıklarını anlatıyor. Toplumsal kötülüklerin nedenlerini ortaya koyan Suç ve Ceza, aynı zamanda kötülük edenlerin cezasını çekmesi gerektiğini de vurgulayan bir kitaptır. Kitapta Rodion Romanoviç adındaki genç, iki cinayet işler. Daha sonra ne mi olur? İşte detaylar…

Avukat Olacakken Katil Olan Bir Genç

Fakir ama genç bir adam olan Raskolnikov, hukuk eğitimi alırken maddi zorluklar nedeniyle eğitimini yarıda bırakarak batıdan gelen felsefi ve politik düşüncelerle aklını karıştırır. Raskolnikov, herkesin nefret ettiği bir tefeci öldürme planı yapar. Bu cinayet ile hem maddi problemlerini çözecek hem de dünyayı kötü bir insandan arındıracaktı. Yüksek bir amaca hizmet ettiğini düşünen Raskolnikov, bu cinayeti kendi içerisinde içselleştirerek kabul eder. Cinayet ile ilgili ince ayrıntılar yaptıktan sonra kadının evine giderek onu baltayla acımasızca öldürür. Cinayet esnasında kadının üvey kardeşi de evdedir. Bu kadın Raskolnikov’a herhangi bir zarar vermemesine rağmen cinayeti gördüğü için onu da öldürmek zorunda kalır.

Kendini Ele Veren Tedirginlik

Cinayeti hiç kimse görmez ancak Raskolnikov çok büyük bir endişeye kapılır. Hayatında annesi, kardeşi ve Sonia adında arkadaşı olan üç kadından başka kimsesi olmayan Raskolnikov, çok büyük bir endişeye kapılır. Hatta bir gün, karakola çağrılır. Bunun üzerine polisin yanında bayılır. Kendine geldiğinde ise öldürdüğü tefecinin evine gelerek katili cinayet mahalline iade etme kuralına uygun bir şekilde rahatlamak ve arınmak istemiştir. Ancak komiser, katilin Raskolnikov olduğunu düşünerek onu soruşturmanın baş şüphelisi yapar.

Sonia’ya Gelen İtiraf

Raskolnikov, suçunu arkadaşı olan Sonia’ya itiraf eder. Sonia ise Raskolnikov’a acır ve cinayeti polise itiraf etmesini ve yaptığının bedelini ödemesi gerektiğini söyler. Raskolnikov ise suçunu bir süre sonra itiraf eder ve Sibirya’ya sürgüne gönderilir. İşlediği cinayetten aşırı bir pişmanlık hissetmeye başlayan Raskolnikov, hayatına bir katil olarak devam eder. Cinayeti itiraf ettiği arkadaşı Sonia ise kendisini dine verir.

Suç ve Ceza Hakkında Merak Edilenler

Dostoyevski’nin büyük bir maharet ve duyarlılık ile bir suçlunun duygularını ve yaşantısını anlattığı Suç ve Ceza, insanda hüzün, şefkat, gerginlik ve acımayı bir arada bulunduruyor. Manevi bir ızdırap içerisinde bulunan, bir hukuk öğrencisi iken maddi zorluklar yüzünden eğitimini yarıda bırakan Raskolnikov’un hayatını temel alan Suç ve Ceza, adalet kurumunun kişiden kişiye göre değişebileceğini anlatıyor.
Suç ve Ceza, 12 yaş ve üzeri için uygundur.
Suç ve Ceza orijinal kitap 705 sayfadır.
Evet, Suç ve Ceza kurgudur.
Evet, Suç ve Ceza dünya klasikleri arasındadır.
İnsan hayatı hakkında söz sahibi olma, Tanrı’ya mahsus bir güçtür. Raskolnikov, bu gücü kendinde bulup bulamayacağını merak ettiği için cinayet işlemiştir.
Suç ve Ceza Polonya ve Rusya’da yasaklanan romanlar arasındadır. Polonya, kitabın kötümser olduğunu ileri sürerek yasaklamıştır. Rusya ise kitabı, gerici olarak nitelendirerek yasaklamıştır.
Suç ve Ceza romantizm değil, realizm etkisinde yazılan bir kitaptır.
Suç ve Ceza 50’den fazla dile çevrilmiştir.
Svidrigaylov, suçlarının cezasını ödememek için intihar etti.
Raskolnikov, tarih yazacak kadar önemli biri olmak istiyordu.
Raskolnikov sara hastasıdır.
Evet, Raskolnikov fakirdir.

Paylaş:

Yorum yap

E mail adresiniz yayınlanmayacaktır. *

İlginizi Çekebilir...
Kirpi Lakaplı Yazar: Refik Halit Karay Sadece iki hikaye kitabı…
loader