Orhan Pamuk’un Ünlü Romanı “Kırmızı Saçlı Kadın”ı

  • Ana Sayfa
  • Orhan Pamuk’un Ünlü Romanı “Kırmızı Saçlı Kadın”ı
Orhan Pamuk’un Ünlü Romanı “Kırmızı Saçlı Kadın”ı

Orhan Pamuk’un Ünlü Romanı “Kırmızı Saçlı Kadın”ı

Orhan Pamuk Kırmızı Saçlı Kadın Özeti

Orhan Pamuk’un son çıkan romanı olan Kırmızı Saçlı Kadın’ın hikayesi oldukça farklı. Yüzyıllar önce yazılmış olan efsaneler ile günümüz konularını bir araya getiriyor. Aşk, kıskançlık, baba-oğul ilişkilerini tarihsel olaylar üzerinden anlatan Pamuk bizi otuz yıl öncesinin İstanbul’una da götürüyor. Ayrıca o dönemin tiyatrosu ve inşaatları hakkında da önemli ölçüde fikir sahibi olmamızı sağlıyor.

Kırmızı Saçlı Kadın Romanının Konusu

Cem, 1980’lerin başında annesi ile İstanbul’da yaşayan bir lise öğrencisidir. Babasını çok sevmesine rağmen aralarında hep uzaklık olan Cem annesi ile daha iyi anlaşmaktadır. Babası bir eczane işletmektedir ve Cem her gün babasına yemek götürmektedir. Bu kısa zamanlarda Cem hep babasıyla konuşmak ve ondan bir şeyler öğrenmek isteyen ilgiye aç bir çocuktur.

Fakat bir gün babası eve uzun bir süre gelmeyince annesinin çok ağladığını görmüş ve olayı tam anlayamamıştı. Annesi en sonunda bir açıklama yapmak zorunda kalmış ve babasının bir daha gelmeyeceğini söylemişti. Babası gidince eczaneyle ilgilenecek biri olmadığından Cem iş aramaya başlamıştı. Maddi sıkıntı yaşamamak ve üniversiteye hazırlanmak için dershaneye gitmek gerektiği için çalışması gerekiyordu.

Önce Deniz Kitabevi adında bir kitapçıda işe başladı ve bu işi çok benimsedi. Fakat bir aile dostlarının önerisiyle bir kuyuculuk işinde çalışmaya başladı.

Kuyuculuk Macerası

Hayri Bey bir iş adamıydı ve Öngören de bir tekstil fabrikası kurmak istiyordu. Bu nedenle önce fabrikayı kurmak istediği arazide su olup olmadığını öğrenmek istiyordu. O dönemde sondaj makineleri daha ortaya çıkmadığından kuyucular kendileri 10-20 metrelik kuyular kazıyorlardı. Eğer su bulurlarsa büyük bir kazanç sağlıyorlardı.

Hayri Bey bu görevi ünlü kuyucu ustası Mahmut Usta’ya vermişti. Mahmut Usta hiç bulunmayacak yerlerden su çıkarırdı. Ustanın yanında bir de Ali adında çırak vardı. Şimdi Cem de gelmişti. Mahmut Usta kazıyor, çıraklar da çıkan toprağı başka bir arabaya yerleştiriyorlardı.

Cem ve Mahmut Usta kısa sürede çok iyi anlaşmışlardı. Bir süre sonra Cem onu babası gibi görmeye başlamış ve ona karşı içinde çok büyük bir saygı oluşmuştu. Fakat günler geçerken on günlük iş bir ayı bulmuştu ve hala su çıkmamıştı.

Kırmızı Saçlı Kadın’ın Gelişi

Cem ise o sıralarda kırmızı saç rengi olan bir kadınla karşılaşmış ve ona aşık olmuştu. Her gün onu görmek için şehre iniyor ve evlerinin camından bakıyordu. Bir gün tiyatro çadırı gördü ve oraya davet edildi. Gördüğü kırmızı saçlı kadın ve arkadaşları tiyatrocuydu, üstelik kadın evliydi. Kocası Turgut’un olmadığı bir gün karşılaşmışlar ve evde birlikte olmuşlardı. O günden sonra Cem onu hiç unutamamıştı.

Çırak Ali kuyudan su çıkmayacağını düşünerek işi bırakmıştı. Geriye sadece Mahmut Usta ve Cem kalmıştı. Akşamları hep birbirlerine hikayeler anlatırlardı. Bu hikayelerden bazıları farkında olmadan babasını öldüren eski Yunanlı Kral Oedipus ve bilmeden oğlunu öldüren Şehname’nin kahramanı Rüstem’di.

Kırmızı Saçlı Kadın’ın Esrarı

Cem ve kırmızı saçlı kadın beraber olduktan bir gün sonra garip bir olay olmuştu. Mahmut Usta ve Cem tam paydos yapacakken yirmi metre yukarıdaki kova Mahmut Usta’nın üstüne düşmüştü. Onu kurtaramayacağını anlayan Cem ise korkup şehri terketmişti.

Yıllar sonra ise Cem evlenip çok zengin bir müteahhit olmuştu. Bir rastlantı üzerinde Öngören’e gitmesi gerekiyordu. Kısa bir araştırmadan sonra Cem’in Enver adında bir oğlu olduğu ortaya çıktı. Kırmızı saçlı kadın ile birlikteliğinden olan Enver babasını hiç sevmiyordu. Karşılaştıkları o akşam Enver kendisini başka biri olarak tanıttı ve Cem’e eskiden kazdıkları kuyuyu gösterdi. İkisi de çok gerilmişti ve Enver ve babası kavga etmeye başladılar. Cem bir anda silahını çıkardı ve Enver kendini korumak isterken yanlışlıkla babasını vurup öldürdü. Cezaevine gönderilen Enver ise annesinin ısrarı üzerine bu kitabı yazmaya karar verdi.

Nobel Edebiyat Ödüllü Yazar Orhan Pamuk, Kırmızı Saçlı Kadın Kitabı

Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Orhan Pamuk, Kırmızı Saçlı Kadın kitabı ile bu kez okurlarına geçmişte yaşananların etkisi üzerine çarpıcı bir hikaye sunuyor.

Kırmızı Saçlı Kadın konusu ile Orhan Pamuk oldukça iddialı bir roman ortaya koymuş, zira kitabında felsefi bir bakış açısı da bulunuyor. Romanda genel olarak liseli bir gencin 30 yıl önce yaşadığı bir aşk hikayesi ve bu aşk hikayesinin kötü bir şekilde sonuçlanması sonucu yaşadığı ve tüm geleceğini etkileyen sarsıntı anlatılıyor.

Kırmızı Saçlı Kadın romanı ile geçmişte yaşanan korkuların, hayal kırıklıklarının, aşk acılarının nasıl insanların geleceklerini şekillendirdiğini çok acı bir örnek ile görüyoruz. Orhan Pamuk’un kalemiyle işlenen bu öykü, okuyuculara derin düşünce fırsatı sunarken aynı zamanda tarihsel ve toplumsal bir perspektif de sunuyor.

Kırmızı Saçlı Kadın, Orhan Pamuk’un edebiyat dünyasındaki önemli eserlerinden biri olarak yerini alıyor ve okurlarını derin düşünmeye davet ediyor. Bu kitap, geçmişin izlerini sürmek isteyenler ve insan ilişkilerini anlamaya çalışanlar için büyüleyici bir okuma deneyimi sunuyor. Orhan Pamuk’un ustalığı ile şekillenen bu hikaye, okurları etkileyici bir yolculuğa çıkarıyor.

Paylaş:

Yorum yap

E mail adresiniz yayınlanmayacaktır. *

İlginizi Çekebilir...
Ihlamurlar Çiçek Açtığı Zaman Şiiri - I - Dilimde sabah…
loader