O Mahur Beste Çaldığında Müjgan İle Kaç Kez Ağlaştınız?

  • Ana Sayfa
  • O Mahur Beste Çaldığında Müjgan İle Kaç Kez Ağlaştınız?
O Mahur Beste Çaldığında Müjgan İle Kaç Kez Ağlaştınız?

O Mahur Beste Çaldığında Müjgan İle Kaç Kez Ağlaştınız?

Attila İlhan – Mahur Şiiri Hikayesi

“O mahur beste çalar müjganla ben ağlaşırız.” Bu sözü Ahmet Kaya’nın yorumu ile sıklıkla duymuşsunuzdur. Atilla İlhan’ın eşsiz şiiri olan Mahur, dilden dile dolaşan bir ruhun hatırasıdır. Ahmet Kaya tarafından bestelenen ve sözleri Atilla İlhan’a ait olan “Mahur” bugün herkesin bildiği bir eserdir. Şarkıda sözü geçen müjgan, esasında Atilla İlhan’ın kirpiklerini temsil eder. Çünkü müjgan, Farsçada kirpik anlamına gelir. İşte herkesin diline pelesenk olan o şiir:

Mahur Beste

“Şenlik dağıldı bir acı yel kaldı bahçede yalnız
O mahur beste çalar müjganla ben ağlaşırız.
Gitti dostlar şölen bitti ne eski heyecan ne hız
Yalnız kederli yalnızlığımız da sıralı sırasız
O mahur beste çalar müjganla ben ağlaşırız.

Bir yangın ormanından püskürmüş genç fidanlardı
Güneşten ışık yontarlardı sert adamlardı
Hoyrattı gülüşleri aydınlığı çalkalardı
Gittiler akşam olmadan ortalık karardı
O mahur beste çalar müjganla ben ağlaşırız.

Bitmez sazların özlemi daha sonra, daha sonra
Sonranın bilinmezliği bir boyut katar ki onlara
Simsiyah bir teselli olur belki kalanlara
Geceler uzar hazırlık sonbahara
O mahur beste çalar müjganla ben ağlaşırız.”

 Yoksa Siz de Yitip Giden Sevgiliye mi Yazıldı Sandınız?

Mahur şiiri, Ahmet Kaya’nın 1993’te yayınlanan Tedirgin albümünde kendisine yer bulmuştur. Akabinde Nazan Öncel de Ahmet Kaya’nın anısına yayınladığı Dinle Sevgili Ülkem adlı albümünde Mahur şiirini seslendirmiştir. Ahmet Kaya ve Nazan Öncel’in yanı sıra Ergüder Yoldaş da şiiri Mahur makamında bestelemiştir. Şiir, Nur Yoldaş tarafından da okunmuştur. İnsanlar, mahur kelimesinin anlamını bilmediklerinden şiirde geçen müjganı hep bir kadın sanmıştır. Bu nedenle bestelenen bu şiir hep yitip giden sevgilinin ardından söylenir. Şiirin gerçek anlamını öğrendiğiniz zaman aynı duygulara sahip olacak mısınız yoksa siz de cesaretleri ile bu şiirin üç fidana yazıldığını öğrendiğinizde fikriniz değişecek mi?

Mahur Beste Şiiri Hakkında Merak Edilenler

Mahur beste, ölümün karşısında dimdik duran, cesareti ve kararlılığı ile herkese örnek olan üç fidanın (Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan) geride bıraktıkları fikirlerin bir temsilidir. Sönmeyen bir yıldız gibi nesiller boyu süregelen bu şarkıda temsil edilen üç fidan, ölümü göze alacak kadar korkusuz ve inançlılardı. Yaşam arzularıyla, umutlarıyla öfkeleri ile çelikten yüreklerine en iyi şekilde temsil eden bu şiir sınırsız, sınıfsız, bağımsızlık için mücadele eden bu üç fidanın kararlılıklarını en iyi şekilde temsil eder. Onlar bu dünyadan göçtükten sonra şairde uyandırdıkları duygu, Mahur şiirinde temsil edilir.
Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın sonsuzluğa uğurlandığını duyan Atilla İlhan, İzmir’de vapura bilmiştir. Vapurda dalgaların sesini mahur beste olarak adlandıran İlhan, bu şiiri vapurda kaleme almıştır. Mahur besteden kastı, dalgaların sesi; müjgan ise kirpikleridir. Dalgaların sesini duydukça ağlamaya devam eden İlhan, bu şiiri üç fidana ithaf etmiştir.
Mahur şiiri, 1972 yılında Atilla İlhan’ın İzmir’de vapurda yazmış olduğu bir şiirdir. Bu şiir deniz gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın anasına yazılmış bir şiirdir. Yani bu şiir bir kadına değil bir drama yazılmıştır.
İzmir’de yaşamını sürdüren Atilla İlhan, evinde bir gün radyo dinlerken Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın sonsuzluğa uğurlandığını öğrenir. Aynı gün vapura binin Atilla İlhan, vapurda dalgaların sesini duymuş ve bu dalgaları mahur beste olarak adlandırmıştır.
Atilla İlhan’ın eşsiz eseri, Ahmet Kaya tarafından seslendirilmiştir.
Paylaş:

Yorum yap

E mail adresiniz yayınlanmayacaktır. *

İlginizi Çekebilir...
Ay Karanlık Şiiri Ne Anlatıyor? Şair Ahmed Arif tarafından kaleme…
loader