Evde Bol Köpüklü Cappuccino Tarifi Nasıl Yapılır?

  • Ana Sayfa
  • Evde Bol Köpüklü Cappuccino Tarifi Nasıl Yapılır?
Evde Bol Köpüklü Cappuccino Tarifi Nasıl Yapılır?

Evde Bol Köpüklü Cappuccino Tarifi Nasıl Yapılır?

Kahve kültürünün çok önemli olduğu ülkemizde, farklı kültürlerden kahve kültürümüze geçen birçok farklı kahve türü vardır. Bu kahvelerden bir tanesi de cappuccinodur. Nusret restoranlar zincirinin kurucusu olan Nusret Gökçe’nin ana mottolarından biri olan “cappuccinooo” artık herkesin sevgilisi! Adını capuchin olarak adlandırılan rahiplerden alan cappuccino, tat olarak latte ile benzerlik gösterir. Esasında bir espresso esanslı bir kahve olan cappuccino; süt köpüğü, süt ve espressonun buluşması ile oluşturulur.

Cappuccinonun istenilen kıvamda olması için süt köpüğünün tam kıvamında olması gereklidir. Latte kadar yumuşak, espresso kadar sert bir kahve içmek istemeyenlerin tercihi olan cappuccino, üzerine çeşitli şekiller ve desenler oluşturularak kafelerde sunulmasıyla çok daha cezbedici bir hal aldı. Bu durum da insanlarda evde bol köpüklü cappuccino yapma isteği uyandırdı. Son zamanlarda birçok kullanıcı evde bol köpüklü cappuccino nasıl yapılır, diye sormaya başladı.

Cappuccino Nasıl Ortaya Çıktı?

Viyana ile Osmanlı’nın aralarında gerçekleşen savaş sonrasında, alandan çekilen Osmanlı, geride çuvallarca kahve çekirdeği bıraktı. Savaşta Osmanlı askerlerine karşı savaşan rahip Marco D’Aviano ve diğer askerler, önce bu çekirdekleri Türklerin dışkısı sandılar. Ancak merak edip kaynattıklarında tadı acı olan kahve ile tanışmış oldular. O yıla kadar kahveyi tanımayan Avrupa, bu sayede kahve ile tanışmış oldu. Kahvenin acı tadını yumuşatmak için krem, bal ve süt katarak bu tadın yumuşamasını sağlayan Rahip Marco D’Aviano, bu sayede dünyadaki ile cappuccinoyu da hazırlamış oldu.

Evde Bol Köpüklü Cappuccino Yapmanın Püf Noktaları

Evde bol köpüklü cappuccino nasıl yapılır diye soranların öncelikli olarak cappuccino için kullanacakları espressonun taze çekilmiş olmasına dikkat etmesi gereklidir. Espresso hazırlama makinesine koyacağınız 8 gramlık espresso kahvesi, basınç yardımıyla düz hale getirilmelidir. Uygulanacak basınç 15k olmalıdır. Ardından kaynar su ile oluşturulan espresso, kahve fincanına eklenir. Tek bir bardak için 30 ml espresso yeterlidir. Ardından buhar çubuğu aracılığıyla soğuk süt ısıtılır. Sütün buhar çubuğu ile 70°’de ısıtılması gereklidir. Cappuccinonun istenilen kıvamda olması için üzerinde 2 ila 3 santim aralığında bir köpük oluşması gereklidir. Bu nedenle köpürtme işlemini atlamamalısınız. Eğer evinizde köpük yapıcı mikser yoksa french pressler vasıtasıyla çok daha kalın köpükler oluşturabilirsiniz.

Sıcak sütü koyduğunuz french pressin pistonunu tıpkı bitki çayı demler gibi yukarı aşağı doğru hareket ettirerek hızlı bir şekilde köpüğün ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz. Espressonun üzerine eklediğiniz 70 derecede ısınan sütü ekledikten sonra french press veya süt köpürtücü ile oluşturduğunuz köpüğü eşit bir şekilde dağıtmalısınız.

Cappuccino Köpüğü Nasıl Yapılır?

Cappuccinoyu cappuccino yapan onun köpüğüdür. Köpüğün hafifliğine ve lezzetine bir kez varanlar sadece kafelerde değil, aynı zamanda evlerinde de bu benzersiz lezzeti görmek istiyor. Cappuccino köpüğü yapmak için mikser bardağının içine koyduğunuz sütü sertleşene kadar çırpabilirsiniz. Bu noktada çırpacağınız kabının dar olmasına özen göstermelisiniz. Dar kapların içerisinde çırptığınız süt çok daha hızlı bir şekilde köpürecektir.

French press, süt köpürtmek isteyen gerçek baristaların en önemli silahıdır. French press vasıtasıyla hızlı bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirerek çok daha hacimli köpük elde edebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra eğer evinizde mikser veya french press yoksa mini çırpıcıları tercih edebilirsiniz. Düşük maliyetle köpüklü süt gibi elde etmenize olanak sağlayan mini çırpıcılar, cappuccino keyfinden mahrum kalmamanızı sağlar. Sevdikleriniz ile birlikte edeceğiniz hoş sohbetlerde ağzınız da tatlansın istiyorsanız cappuccino tam size göre! Bu eşsiz lezzeti kendi evinizde hazırladığınızda her gün dışarıda onlarca lira vermenize gerek kalmaz!

Paylaş:

Yorum yap

E mail adresiniz yayınlanmayacaktır. *

İlginizi Çekebilir...
Kahve nedir, diye soranlar, genellikle kahve müdavimi olan veya kahve…
loader