Burnu Çürümüş İhtiyar Çingenenin Laneti

  • Ana Sayfa
  • Burnu Çürümüş İhtiyar Çingenenin Laneti
Burnu Çürümüş İhtiyar Çingenenin Laneti

Burnu Çürümüş İhtiyar Çingenenin Laneti

Stephen King Falcı Kitabı Özeti

Şöyle bir kitap önerilerimi gözden geçirdim de.. Daha önce size hiç Stephen King’in kitaplarından bahsetmemişim. Hazır yeni bitirdiğim bir Stephen King kitabım varken siz okuyucularım ile paylaşmak istedim.

Öncelikle Stephen King ne yazsa okumak için can attığımı söylemek isterim. Beni farklı alemlere götürmesi, hayal dünyasının bu kadar geniş olması, anlatımının akıcılığı beni benden almakta, diyerek kitap özetime giriş yapmaya başlıyorum.

Stephen King Falcı Kitabı Ne Anlatıyor?

Bill Halleck, Connecticut’ta yaşamakta ve New York City’de avukatlık yapmaktadır. Evli ve bir çocuğu olan Bill, yüksek miktarda paralar kazanan, yaşadığı şehirde ünlü olan iyi bir avukattır. Küçük, sakin ve mutlu bir hayata sahiptir. Hayatındaki tek sorunu kilolarıdır.

Bir gün, eşi Heidi ile arabada giderken önlerine aniden yaşlı çingene bir kadın çıkar. Kadına araba ile çarparak öldürmesi ile tüm hayatları değişir. Bill yaşlı kadının aniden yola çıkması ve ölmesi nedeniyle mahkemeye çıkmıştır. Mahkemede hakim tarafından suçsuz bulunan Bill serbest kalır. Fakat mahkeme çıkışında ölen yaşlı kadının babası Bill’e dokunur ve ‘’İncel’’ der. Tüyleri diken diken olan Bill, bu olayın etkisinden çıkamaz. İlk etapta vicdan azabı çektiğini düşünür. Fakat her gün 1 kilo kaybetmeye başlamasıyla, yüzüne dokunan yaşlı adamın kendisini lanetlediğini içten içe düşünmektedir. Kilo vermeye başlamasından endişelenen karısı, onun kanser olduğunu düşündüğü için hastanede tahlil yaptırmasını ister. Tahlil sonucunda herhangi bir rahatsızlığı çıkmaz fakat Bill her gün kilo vermeye devam etmektedir.

Bill, içten içe inandığı laneti araştırmak için, kendisini serbest bırakan hakime ve soruşturma aşamasında bu olayda olan polisi görmeye gider. Hakimin tüm vücudunun kabuklanmaya başladığını, artık ilerlediği için uzak bir hastanede yattığını öğrenir. Hakimin de kanser olduğundan şüphelenilmektedir. Fakat hiçbir tahlil kanser göstergesi değildir. Polisin de cildinde irinli sivilceler çıktığını öğrenen Bill, artık bu işin çingenenin laneti olduğuna kesin karar verir. Ne eşini ne de bu olayla bağlantılı olan kimseyi bu lanete inandıramaz.

Artık laneti bozma zamanı gelmiştir. Laneti bozmak için yola koyulduğunda artık 50 kilolara düşmüş ve kalbinde ritim bozuklukları ortaya çıkmıştır. Çingeneler sürekli göçebe halinde oldukları için onları bulmak epey meşakkatli olmuştur. Yaşlı çingeneyi bulan Bill, nefret dolu cevaplar alarak lanetin asla bozulmayacağını öğrenince, mafya olan arkadaşı Ginelli’yi arar. Bill artık çokk zayıflamış ve güçsüz durumdadır. Ginelli arkadaşına yardım edip çingeneleri korkutarak, yaşlı adamın laneti bozmasını istemektedir. Ginelli başarılı da olur. Yaşlı çingene laneti bozacağını söyler, fakat Bill’in yalnız gelmesini ister. Bill yaşlı çingene ile buluştuğunda çingene, Bill’e lanetli bir turta verir. Bu turtayı birine yedirmesini laneti o yiyen kişiye devretmesini söyler.

Bill’in laneti bozulur. Fakat arkadaşı Ginelli çingeneler tarafından öldürülmüştür. Ayrıca şimdi yedirilecek bir turta vardır.

Bill bu ölen çingene kadının sorumlusunun sadece eşi olduğunu düşünmektedir. Çünkü Bill araba sürerken Heidi onunla cinsel yakınlık kurmaktaydı. Bir anlık dikkat dağılmasının sebebinin karısı olduğunu ve onun hiçbir bedel ödemediğini düşünen Bill, turtayı eşine yedirmek üzere yola çıkar. Bill çingeneleri bulmak için evden giderken eşine yazdığı mektupta lanet için çingeneleri bulmaya gittiğini belirtmiştir. Bu nedenle Heidi, Bill’in yakalanıp akıl hastanesine kapatılması için doktorlara imza yetkisi vermiştir. Bu sebepten dolayı da eşine öfkeli olan Bill, turtayı eşine yedirmekte kararlıdır.

Eve gittiğinde Heidi onu sevinçle karşılar. Onu akıl hastanesine kapatma fikrinden dolayı özür diler. Bill hiçbir şey olmamış gibi davranmaktadır. Kızlarının evde olmaması Bill’in işine gelmiştir. Karısına turtayı yedirmek daha kolay olacaktır. Karısına barışma hediyesi olarak turtayı verir. Odaya çıkar ve uyur. Karısının mutfağı toplarken turtayı yiyeceğini düşünür. Sabah uyandığında bir de ne görür…

Kızı eve gelmiş ve annesi ile birlikte turtadan yemiştir. Lanetin kızına da geçtiğini öğrenen Bill, turtadan yer ve korkunç son…

Gerçekten sonunun böyle biteceğini hiç düşünmemiştim. Karısına turta yedireceği düşüncesi ile kitap bitecek derken hem kızının hem de kendisinin yiyerek perdenin kapanması çook güzel bir sol köşe oldu.

Kesinlikle okumanızı tavsiye ettiğim bir Stephen King kitabı…

Falcı Romanı Hakkında En Çok Merak Edilenler

Falcı romanının yaş sınırı yoktur. Fakat bizler 15 yaş ve üzeri kişilerin okumasını öneririz.
Stephen King Falcı romanı 328 sayfadan oluşmaktadır.
Falcı romanı gerilim, korku türü bir kitaptır.
Paylaş:

Yorum yap

E mail adresiniz yayınlanmayacaktır. *

İlginizi Çekebilir...
Turgut Uyar’ın Göğe Bakma Şiirinin İncelemesi “İkimiz birden sevinebiliriz, göğe…
loader