Büyüklerinde Okuyup Ders Çıkarması Gereken Bir Kitap “Küçük Prens”

  • Ana Sayfa
  • Büyüklerinde Okuyup Ders Çıkarması Gereken Bir Kitap “Küçük Prens”
Büyüklerinde Okuyup Ders Çıkarması Gereken Bir Kitap Küçük Prens

Büyüklerinde Okuyup Ders Çıkarması Gereken Bir Kitap “Küçük Prens”

Küçük Prens Özeti

Antoine de Saint-Exupéry tarafından kaleme alınan Küçük Prens, 112 sayfalık ince bir kitaptır. Küçük bir çocuğun ağzından yetişkinlerin yaptığı hataların anlatıldığı bu kitap, her ne kadar bir çocuk kitabı olsa da aslında yetişkinlere de bir dizi dersler verir. Can Yayınevi tarafından Türkçeye kazandırılan bu kitap, ilk olarak 1943 yılında basılmıştır.

Küçük Prens Kitabında Yer Alan Karakterler

Kitabın ana karakteri Küçük Prens’tir. Küçük Prens, çeşitli gezegenleri dolaşan ve kendi gezegeninde yalnız bir şekilde yaşayan kahramandır. Küçük Prens’in bir de çiçeği vardır. Kitapta Küçük Prens’in yanında kral olarak adlandırılan bir karakter daha vardır. Her şeye hükmettiğini zanneden kral, kendi gezegeninde yalnız yaşar. Hikaye içerisinde bulunan karakterlerden biri diğeri ise kendini beğenmiş adamdır. Adının özelliklerini taşıyan bu adam, Küçük Prens’in gezegende dolaşırken tanıştığı kişilerden bir tanesidir.

Kitapta utancını unutmak için içki içen bir kahraman daha vardır. Bu kişi sarhoş olarak bilinir. Bunun yanı sıra yıllardır yaptığı hesabın başından ayrılmamış, işini çok önemseyen ve sürekli hesap yapan bir iş adamı da vardır. Yetişkinlerin yaptığı hataların en iyi şekilde temsil edildiği Küçük Prens kitabında bulunan kahramanlardan bir diğeri ise bekçidir. Gece gündüz durumuna göre gezegendeki fenerleri yakıp söndüren bekçinin yanı sıra elde ettiği keşifleri not eden ve bu nedenle masa başından kalkmayan bir kaşifimiz daha vardır. Kitapta demir yolu makasçısı, diğer canlılar ve satıcı da bulunan kahramanlar arasındadır.

Ahh Küçük Prens, Üzümlü Kekim

Küçük Prens kitabı bir uçak kazası ile başlar. Kaza yapan pilot, uçağı ile birlikte Sahra Çölü’ne iner. Sahra Çölü’nde Küçük Prens ile karşılaşan pilot esasında herkesin içinde saklı duran o çocuk ile karşılaşıyor. Yanında bir gülü bulunan Küçük Prens, gülünü geride bırakarak tek tek diğer gezegenlerde dolaşıyor. Ziyaret ettiği bu gezegenlerde farklı insanlarla tanışıyor. Satıcı, demir yolu makasçısı, kaşık, bekçi, iş adamı, sarhoş, kral ve kendini beğenmiş adam gibi farklı karakterler ile karşılaşan Küçük Prens, aslında insanların gerçek yaşamda var olan tiplerini temsil eden kişilerle karşılaşıyor. Hayal gücünden yoksun, bencil ve monoton bir hayat süren büyüklerin yaşamını eleştiren bu kitaptaki eleştirileri özetleyen en iyi cümle, yine kitabın içinden çıkıyor:

“Sesi nasıl? Hangi oyunu sever? Kelebek toplar mı?” diye sormazlar. “Kaç yaşındadır? Kaç kardeşi var? Kaç kilodur? Babası kaç para kazanır?” diye sorarlar. Ancak o zaman tanıdıklarını sanırlar onu. Büyüklere: “Pembe kiremitten bir ev gördüm, pencerelerinde sardunyalar, damında güvercinler vardı” derseniz, o evi bir türlü gözlerinin önüne getiremezler. Onlara: “Yüz bin franklık bir ev gördüm” demeniz gerek. O zaman: “Aman ne güzel!” diye bağırırlar.”

Her bir cümlesi dolu dolu olan Küçük Prens kitabında öne çıkan bir diğer replik ise şu şekilde:

“Sadece evcilleştirdiğin kişiyi anlayabilirsin” dedi tilki. “İnsanlarınsa hiçbir şeyi anlayacak vakitleri yoktur. Her şeyi dükkandan hazır alırlar. Ve arkadaşlar dükkanlarda satılmadığı için de insanların arkadaşları yok artık. Eğer bir arkadaşın olsun istiyorsan, evcilleştir beni!”

Herkesin Okuması Gereken Kült Eserlerden Biri

Dünyada değer verilen her şeyin aslında ne kadar anlamsız olduğunu küçük bir çocuğun gözünden anlatan Küçük Prens kitabında başkahramanı, yeni insanlar tanımak için çıktığı yolculukta tüm değersiz varlıkları geride bırakır çölde yorgun düşer. Daha sonra milyonlarca olsa da kendisi yetiştirip özenle baktığı için ona ait olan gülüne dönüş yapar. Herkesin hayatı sorguladığı ve dünyevi değerlerin peşinde koştuğu o yoğun anlarda bir anlığına durup da birkaç sayfa okuması gereken Küçük Prens kitabı, 112 sayfa hayat hakkında çok şey anlatıyor.

Okumanız, okutmanız dileğiyle…

İlginizi Çekebilir:
İşte en sevilen, en anlamlı ve en derin Küçük Prens sözleri

Paylaş:

Yorum yap

E mail adresiniz yayınlanmayacaktır. *

İlginizi Çekebilir...
Sol Ayağım Kitabı Özeti Vücudunuzu kullanamasaydınız ne yapardınız? Hayata mı…
loader